Skip navigation

Sīkdatņu politika

Dyson tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. 

Tālāk norādītās informācijas mērķis ir sniegt lietotājiem vairāk informācijas par šajā tīmekļa vietnē izmantojamo sīkdatņu izvietošanu, lietošanu un pārvaldību. https://dyson.com.lv.

Ir arī norādītas dažas noderīgas saites, kas saistītas ar šo tēmu. Ja jums nepieciešams vairāk informācijas, kas nav aprakstīta zemāk, varat sazināties ar mums, sūtot ziņojumu uz e-pasta adresi comenzi@dyson.com.lv. Rūpīgi izlasiet tālāk norādīto informāciju. 

Šajā tīmekļa vietnē izmanto sīkdatnes (gan uzņēmuma, gan trešo personu), lai sniegtu lietotājiem daudz labāku pārlūkošanas pieredzi un pakalpojumus, kas īpaši pielāgoti katra lietotāja vajadzībām un interesēm. Rīkā, ko mēs saucam par web 2.0, sīkdatnēm ir svarīga loma, lai sekmētu piekļuvi un sniegtu vairākus pakalpojumus, ko lietotāji saņem internetā. Šie pakalpojumi ir aprakstīti zemāk.: 

Noteiktu iestatījumu pielāgošana, piemēram: lapas skatīšanas valoda, noteiktu cenu un maksu rādīšanas valoda, dažādu produktu opciju saglabāšana (izmēri, citas detaļas utt.). 

Sīkdatnes sniedz tīmekļa vietņu īpašniekiem vērtīgu atgriezenisko saikni par to, kā lietotāji izmanto to vietnes, tā dodot iespēju padarīt šīs vietnes efektīvākas un pieejamākas lietotājiem.

Sīkdatnes atbalsta iespēju iekļaut citu vietņu multimediju un cita veida lietotnes konkrētā vietnē, lai nodrošinātu vērtīgāku, noderīgāku un patīkamāku pārlūkošanas pieredzi. Tās arī uzlabo tiešsaistes reklāmas efektivitāti.

Kas ir sīkdatne?

Interneta sīkdatne (sauc arī par pārlūka sīkdatni vai HTTP sīkdatni vai vienkārši sīkdatni) ir mazs fails, kas sastāv no burtiem un cipariem, ko uzglabā lietotāja datorā, mobilajā terminālī vai citā aprīkojumā, no kura piekļūst Internetam. 

Sīkdatni instalē, izmantojot tīmekļa servera pieprasījumu pārlūkam (piemēram, Internet Explorer, Firefox, Chrome). Sīkdatnes ir pilnībā pasīvas (nesatur programmatūras, vīrusus, spiegprogrammatūras un nevar piekļūt informācijai lietotāja cietajā diskā). 

Sīkdatne sastāv no 2 daļām: sīkdatnes nosaukuma un satura vai vērtības. Turklāt sīkdatnes izmantošanas ilgums ir noteikts. Tehniski tikai tīmekļa serveris, kas nosūtīja sīkdatni, var tai atkal piekļūt, kad lietotājs atkal atver tīmekļa vietni, kas saistīta ar attiecīgo tīmekļa serveri.

Sīkdatnes pašas nepieprasa personas datus, lai tos izmantotu, un vairumā gadījumu neidentificē interneta lietotājus.

Ir 2 galvenās sīkdatņu kategorijas.

“- Sesijas sīkdatnes — tiek īslaicīgi uzglabātas tīmekļa pārlūka sīkdatņu mapē, lai pārlūks tās varētu atcerēties līdz brīdim, kad lietotājs iziet no attiecīgās tīmekļa vietnes vai aizver pārlūka logu (piemēram, piesakoties tīmekļa pasta kontā vai sociālajā tīklā vai izrakstoties no tā/tiem)”

“- Pastāvīgās sīkdatnes — tiek uzglabātas datora vai aprīkojuma cietajā diskā (un kopumā ir atkarīgas no iepriekš noteiktā sīkdatņu lietošanas ilguma). Pastāvīgās sīkdatnes ietver arī sīkdatnes, ko izvieto tīmekļa vietnes, kuras lietotājs pašlaik neskata (sauc par trešo personu sīkdatnēm) un ko var izmantot anonīmi, lai atcerētos lietotāja intereses, ļaujot lietotājam rādīt atbilstošākas reklāmas.

Kādi ir sīkdatņu nodrošinātie ieguvumi?

Sīkdatne satur informāciju, kas sasaista tīmekļa pārlūku (lietotāju) ar noteiktu tīmekļa serveri (tīmekļa vietni). Kad pārlūks atkal piekļūst šim tīmekļa serverim, tas var nolasīt jau uzglabāto informāciju un attiecīgi reaģēt. Sīkdatnes nodrošina lietotājiem patīkamu pārlūkošanas pieredzi un atbalsta daudzu tīmekļa vietņu centienus piedāvāt lietotājiem ērti izmantojamus pakalpojumus: piemēri — privātuma preferences tiešsaistē, tīmekļa vietnes valodas opcijas, iepirkumu grozs vai būtiskas reklāmas.

Kāds ir sīkdatnes izmantošanas ilgums?  

Tīmekļa serveri pārvalda sīkdatnes. Sīkdatnes izmantošanas laiks var ievērojami mainīties atkarībā no to izvietošanas mērķa. Dažas sīkdatnes izmanto tikai vienai sesijai (sesijas sīkdatnes) un tās nesaglabā, kad lietotājs aizver tīmekļa vietni, savukārt, citas sīkdatnes tiek saglabātas un izmantotas katru reizi, kad lietotājs atkal atver šo tīmekļa vietni (pastāvīgās sīkdatnes). Tomēr lietotājs jebkurā laikā var dzēst sīkdatnes pārlūka iestatījumos.

Kas ir trešo personu sīkdatnes?  

Noteiktas dažu vietņu satura daļas var nodrošināt trešās personas/satura nodrošinātāji (piemēram, ziņu logs, video vai reklāma). Šīs trešās personas var arī izvietot sīkdatnes ar tīmekļa vietnes palīdzību. Šīs sīkdatnes sauc par trešo personu sīkdatnēm, jo tās neizvieto attiecīgās tīmekļa vietnes īpašnieks. Trešo personu pakalpojumu sniedzējiem ir arī jāievēro piemērojamie tiesību akti un tīmekļa vietnes īpašnieka privātuma politika.

Kā šī vietne izmanto sīkdatnes?

Apmeklējot šo vietni, sīkdatnes var tikt izvietotas šādiem mērķiem:

“- Vietnes veiktspējas sīkdatnes.”

“- Apmeklētāja analīzes sīkdatnes.”

“- Ģeomarķēšanas sīkdatnes.”

“- Reģistrācijas sīkdatnes.”

“- Reklāmas sīkdatnes.”

“- Reklāmu nodrošinātāju sīkdatnes.”

Veiktspējas sīkdatnes

Šāda veida sīkdatnes saglabā lietotāja preferences šajā vietnē, lai tās nebūtu jāiestata, katru reizi apmeklējot vietni. Piemēri: - video atskaņotāja skaļuma iestatījumi; - video straumēšanas ātrums, kas saderīgs ar pārlūku.

Apmeklētāja analīzes sīkdatnes

Katru reizi, kad lietotājs apmeklē šo vietni, trešās personas nodrošinātā programmatūra ģenerē lietotāja analīzes sīkdatni. Šī sīkdatne mūs informē, ka jau iepriekš esat apmeklējis šo vietni. Pārlūks informē par to, vai jums jau ir šāda sīkdatne. Ja nē, mēs tādu ģenerēsim. Tas ļauj uzraudzīt unikālus lietotājus, kas mūs apmeklē, kā arī sekot viņu apmeklējumu biežumam. 

Ja neesat reģistrējies(-usies) šajā vietnē, šo sīkdatni nevar izmantot, lai identificētu atsevišķas personas. To izmanto tikai statistikas nolūkiem. Ja reģistrēsieties, mēs arī varēsim uzzināt jūsu sniegto informāciju, piemēram, e-pasta adresi un lietotājvārdu. Šai informācijai piemēro konfidencialitātes prasības un noteikumusprivātuma politiku un spēkā esošos tiesību aktus, kas saistīti ar personas datu aizsardzību.

Ģeomarķēšanas sīkdatnes

Programma izmanto šīs sīkdatnes, lai noteiktu jūsu valsti. Tā ir pilnībā anonīma un paredzēta tikai mērķa satura noteikšanai — pat tad, ja skatīsiet mūsu lapu latviešu vai citā valodā, redzēsiet to pašu reklāmu.

Reģistrācijas sīkdatnes

Reģistrējoties šajā vietnē, mēs ģenerējam sīkdatni, kas ļauj saprast, vai esat reģistrējies(-usies). Mūsu serveri izmanto šīs sīkdatnes, lai parādītu jūsu reģistrācijas kontu un to, vai esat devis(-usi) atļauju saistībā ar konkrētu pakalpojumu. Tas arī ļauj saistīt mūsu vietnē izvietotos komentārus ar jūsu lietotājvārdu. Ja neesat atlasījis(-usi) izvēli “neatteikties”, šī sīkdatne tiek automātiski izdzēsta, kad aizverat pārlūku vai datoru.

Reklāmas sīkdatnes

Šīs sīkdatnes ļauj uzzināt, vai esat skatījis(-usi) tiešsaistes reklāmu, kāda veida reklāmu un cik ilgs laiks ir pagājis pēc reklāmas skatīšanas. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam, lai mērķtiecīgi rādītu tiešsaistes reklāmas. Mēs arī varam izmantot trešo personu sīkdatnes, lai labāk pielāgotu reklāmas, piemēram, rādītu reklāmas par atvaļinājumu, ja lietotājs nesen lasījis skatījis vietni, kur stāstīts par atvaļinājumiem. Šīs sīkdatnes ir anonīmas; tajās uzglabā informāciju par skatīto saturu, nevis lietotājiem. Mēs arī iestatām anonīmas sīkdatnes citās vietnēs, kur rādām reklāmas. Saņemot šīs sīkdatnes, varam tās izmantot, lai jūs atpazītu kā šīs vietnes lietotāju, ja pēc tam apmeklējat mūsu vietni. Mēs varam rādīt reklāmas, pamatojoties uz šo informāciju.

Citas trešo personu sīkdatnes

Dažās lapās trešās personas var iestatīt savas anonīmās sīkdatnes, lai sekotu lietotnes sekmēm vai lai pielāgotu lietotni. Šīs vietnes izmantošanas veida dēļ tā nevar piekļūt šīm sīkdatnēm, jo trešās personas nevar piekļūt šajā vietnē glabātajām sīkdatnēm. Piemēram, kopīgojot rakstu ar sociālo tīklu pogas palīdzību šajā vietnē, šis sociālais tīkls reģistrē jūsu aktivitāti.

Kāda veida informācija tiek uzglabāta un skatīta ar sīkdatņu palīdzību?

Sīkdatnes uzglabā informāciju mazā teksta failā, kas tīmekļa vietnei ļauj atpazīt pārlūku. Tīmekļa serveris atpazīs pārlūku tik ilgi, kamēr sīkdatnes izmantošanas periods nebeigsies vai sīkdatne netiks izdzēsta. Sīkdatne uzglabā svarīgu informāciju, kas uzlabo interneta pārlūkošanas pieredzi (piemēram, saites atvēršanas valodas iestatījumus, lietotāja neizrakstīšanu no tiešsaistes pasta konta, tiešsaistes banku drošību, produktu saglabāšanu iepirkumu grozā).

Kāpēc sīkdatnes ir svarīgas internetam?

Sīkdatnes ir būtiskas interneta efektīvai funkcionēšanai, jo tās palīdz radīt lietotājam patīkamu pārlūkošanas pieredzi, kas pielāgota katra lietotāja preferencēm un interesēm. Atsakoties no sīkdatnēm vai atslēdzot tās, dažas vietnes var nebūt iespējams izmantot. 

Atteikšanās no sīkdatnēm vai to atslēgšana nenozīmē, ka vairs nesaņemsiet tiešsaistes reklāmas. Tas tikai nozīmē, ka reklāmās vairs netiks ņemtas vērā jūsu preferences un intereses, par ko liecina jūsu pārlūkošanas uzvedība.

Sīkdatņu būtisku lietojuma veidu piemēri (kad lietotājam nav jāpierakstās ar kontu).

- Saturs un pakalpojumi, kas pielāgoti lietotāju preferencēm, — jaunumu kategorijas, laikapstākļi, sports, kartes, publiskie un valsts pakalpojumi, izklaides lapas un ceļošanas pakalpojumi.

- Piedāvājumi, kas pielāgoti lietotāja interesēm, — paroļu saglabāšana, valodas preferences (piemēram, meklēšanas rezultāti latviešu valodā).

- Bērnu aizsardzības filtru saglabāšana interneta saturam (ģimenes režīma opcijas, drošas meklēšanas funkcijas).

- Reklāmu rādīšanas biežuma ierobežošana — reklāmas rādīšanas reižu skaita ierobežošana noteiktam vietnes lietotājam.

- Būtiskāku reklāmu rādīšana lietotājam.

- Mērīšanas, optimizēšanas un analītikas funkcijas — piemēram, noteikta līmeņa trafika apstiprināšana tīmekļa vietnē, satura veida skatīšana un lietotāja piekļuves veids tīmekļa vietnei (piemēram, ar meklēšanas rīku palīdzību, tieši, no citām tīmekļa vietnēm utt.). Tīmekļa vietnes veic šo lietošanas analīzi, lai uzlabotu tīmekļa vietnes par labu lietotājiem.

 

Drošības un privātuma jautājumi

Sīkdatnes NAV vīrusi! Tās izmanto vienkārša teksta formātus. Tās sastāv no koda daļām, tās nevar pašas palaisties, un tās nevar palaist. Tāpēc tās nevar dublēt vai atkārtot citos tīklos, lai atvērtu vai atkārtotu. Tā kā sīkdatnes nevar izpildīt šīs funkcijas, tās nevar uzskatīt par vīrusiem. 

Tomēr sīkdatnes var izmantot arī nevēlamiem nolūkiem, jo tajās uzglabā informāciju par lietotāja preferencēm un pārlūkošanas vēsturi. Gan attiecīgajā vietnē, gan daudzās citās vietnēs sīkdatnes var izmantot kā spiegprogrammatūras veidu. Daudzi spiegprogrammatūru produkti to ņem vērā un pastāvīgi atzīmē dzēšanai paredzētās sīkdatnes vīrusu/spiegprogrammatūru dzēšanas/skenēšanas laikā. 

Kopumā pārlūkiem ir integrēti privātuma iestatījumi, kas nodrošina dažāda līmeņa sīkdatņu pieņemšanu, derīguma termiņu un automātisko dzēšanu, kad lietotājs ir apmeklējis noteiktu vietni.

Citi ar sīkdatnēm saistītie drošības aspekti ir aprakstīti zemāk.

Tā kā identitātes aizsardzība ir ļoti vērtīga un atbilst katra interneta lietotāja tiesībām, ir svarīgi apzināties iespējamās problēmas, ko var radīt sīkdatnes. Tā kā tās pastāvīgi pārsūta informāciju abos virzienos starp pārlūku un tīmekļa vietni, var pārtvert sīkdatnēs iekļauto informāciju, ja datu pārsūtīšanas procesā iejaucas nepilnvarotas personas vai uzbrucēji. Lai gan reti, tas var notikt tad, ja pārlūks savienojas ar serveri, izmantojot nešifrētu tīklu (piemēram, neaizsargātu Wi-Fi tīklu). 

Citos uz sīkdatnēm balstītos uzbrukumos izmanto nepareizus sīkdatņu iestatījumus serveros. Ja tīmekļa vietne nepieprasa pārlūkam izmantot šifrētus kanālus, uzbrucēji var izmantot šo ievainojamību, lai apmānītu pārlūkus un tie sūtītu informāciju pa neaizsargātiem kanāliem. Pēc tam uzbrucēji izmanto informāciju, lai neatļauti piekļūtu noteiktām vietnēm. Ir būtiski ievērot piesardzību, izvēloties vispiemērotāko metodi personas datu aizsardzībai.

Ieteikumi par drošu un atbildīgu pārlūkošanu, pamatojoties uz sīkdatnēm, ir norādīti tālāk.

Tā kā sīkdatnes ir elastīgi izmantojamas un vairums apmeklēto lielāko vietņu izmanto sīkdatnes, no tām gandrīz nav iespējams izvairīties. Sīkdatņu atspējošana neļauj lietotājam piekļūt vispopulārākajām un visbiežāk apmeklētajām vietnēm, kas ietver YouTube, Gmail, Yahoo un citas.

Tālāk ir sniegti daži norādījumi par to, kā panākt netraucētu pārlūkošanu ar sīkdatņu palīdzību.

- Pielāgojiet sava pārlūka sīkdatņu iestatījumus, lai atspoguļotu pieņemamu sīkdatņu lietošanas drošības līmeni.

- Ja neiebilstat pret sīkdatnēm un esat vienīgais datora lietotājs, varat iestatīt garus derīguma termiņus, lai uzglabātu pārlūkošanas vēsturi un personīgās piekļuves datus.

- Ja datora piekļuve tiek koplietota, apsveriet iespēju iestatīt savu pārlūku tā, lai katru reizi, kad aizverat pārlūku, tiktu dzēsti individuālie pārlūkošanas dati. Šādi var piekļūt vietnēm, kas izvieto sīkdatnes, un dzēst informāciju par apmeklējumiem, kad tiek aizvērta pārlūkošanas sesija.

- Instalējiet un pastāvīgi atjauniniet spiegprogrammatūras novēršanas programmas.

Daudzas šādas programmas piedāvā uzbrukumu noteikšanu tīmekļa vietnēm. Tas neļauj tīmekļa pārlūkam atvērt tīmekļa vietnes, kas varētu izmantot tā ievainojamības vai ielādēt bīstamas programmas. Pārliecinieties, ka jūsu pārlūks vienmēr ir atjaunināts. Daudzos uz sīkdatnēm balstītos uzbrukumos izmanto vecāku pārlūku versiju ievainojamības. 

Sīkdatnes ir visur, un no tām nevar izvairīties, ja vēlaties piekļūt vislabākajām un vislielākajām interneta vietnēm (gan vietējām, gan starptautiskajām). Skaidri saprotot, kā sīkdatnes darbojas un kādi ir to ieguvumi, varat veikt nepieciešamos drošības pasākumus, lai droši pārlūkotu internetu.

Kā es varu apturēt sīkdatņu izmantošanu?

Sīkdatņu atspējošana vai atteikšanās no sīkdatnēm var padarīt dažas vietnes grūti vai neērti atveramas un izmantojamas. Atteikšanās pieņemt sīkdatnes arī nenozīmē, ka vairs nesaņemsiet/neredzēsiet tiešsaistes reklāmas. Pārlūku ir iespējams konfigurēt tā, ka tas vairs nepieņem šīs sīkdatnes, vai pārlūku var iestatīt, lai tas pieņemtu sīkdatnes no noteiktas vietnes. Tomēr, ja neesat reģistrējies(-usies) sīkdatņu izmantošanai, nevarēsiet atstāt komentārus. Visi modernie pārlūki piedāvā iespēju mainīt sīkdatņu iestatījumus. Šie iestatījumi parādās jūsu pārlūka opciju vai preferenču izvēlnē.

Lai izprastu šos iestatījumus, var būt noderīgas tālāk norādītās saites. Vai arī varat izmantot sava pārlūka palīdzības opciju, lai uzzinātu plašāku informāciju.

- Sīkdatņu iestatījumi Internet Explorer;

- sīkdatņu iestatījumi Firefox;

- sīkdatņu iestatījumi Chrome;

- sīkdatņu iestatījumi Safari.

Informāciju par trešo personu sīkdatnēm varat arī skatīt tīmekļa vietnē  www.youronlinechoices.com/lv/, kur var atrast vairāk informācijas par ar tiešsaistes reklāmām saistītu privātuma aizsardzību.